Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Akumulacija". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

1. УВОД

Акумулација је битна предпоставка привредног развоја, на чијој основи може да се остварује и виши ниво благостања. У том смислу, свако друштво је принуђно да акумулира, како би могло опстати и непрекидно се развијати.

Капитал је основни производни однос капиталистичког начина производње: вриједност која се оплођује посредством експлоатације најамних радника од стране капиталиста.

2. ПОЈАМ, НУЖНОСТ И ОБИМ АКУМУЛАЦИЈЕ ПРЕДУЗЕЋА

Нето профит је дио профита који остаје на слободном располагању предузећу након опорезивања.

Након присвајања профита, предузеће приступа његовој расподјели. У свим економским системима, држава, на неки начин, опорезује профит који остваре предузећа у пословању. Отуда се из присвојеног профита прво мора одвојити један дио који иде држави за финансирање њених функција. Величина профита прије опорезивања се назива бруто профит док се дио профита који остаје на слободном располагању предузећу након опорезивања назива нето профит. У овом дијелу анализе неће се посебно разматрати утицај пореза на профите предузећа, већ ће се, ради поједностављивања анализе, претпоставити да су бруто и нето профит исти и користиће се само појам профит, под чиме се подразумијева величина која остаје на располагању предузећу.

Присвојени профит може послужити за двије основне намјене. Прва намјена профита је за исплату награде власницима предузећа за уложени канитал. Та накнада може бити било у облику суме коју ће добити индивидуални власник или ортаци, било у облику дивиденде која ће бити исплаћена власницима акција, у случају да је предузеће организовано као акционарско друштво. Тај дио профита излази из производног циклуса предузећа и постаје предмет одлука појединца. Он га може користити, било за личну потрошњу, било за ново производно улагање у неко друго предузеће.

Међутим, предузеће обично не исплаћује сав профит у облику накнаде власницима, већ се један дио тог капитала задржава у предузећу и поново улаже у проширење обима производње или у увођење нових технологија. Тај дио новца који се из оствареног профита поново улаже у предузеће, назива се акумулација. Фонд акумулације предузећа је посебан фонд у коме се прикупљају средства акумулације и он представља материјалну основу за проширење обима производње. За разлику од профита који представља укупни принос на предујмљени капитал, акумулација представља стварно увећање капитала уложеног у предузеће.

О расподјели профита слободно одлучују власници капитала уложеног у предузеће. Због чињенице да се одлуком о реинвестирању дијела профита, лична потрошња власника смањује, један дио економске теорије сматра да је на тај начин профит награда за одрицање од личне потрошње. Приликом одлучивања о расподјели профита, власници капитала се не могу понашати потпуно слободно. Неакумулирати значило би заостајати у нивоу технолошког развоја за конкурентским предузећима из исте гране производње.

Конкурентска предузећа би уводила нове технологије, смањивала своје трошкове пословања и остваривала више профитне стопе. Предузеће, које не акумулира, увијек би остајало на истом технолошком нивоу, што у условима реалног постојања технолошког прогреса конкуренције, значи и да би оно заостајало, да би трошкови производње били већи од конкуренције и да би оно, прије или касније, под утицајем закона тржишта, економски пропало јер би изгубило конкурентску моћ. Према томе, постоји нужност стварања акумулације да би предузеће преживјело и о томе сваки власник, због сопствених интереса, итекако води рачуна када одлучује о расподјели оствареног профита.

 

OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!